
Як продати авто?

Продаж уживаного авто – неминучий сценарій для більшості автомобілістів. Коли перед власником транспортного засобу постає питання про назріваючий капітальний ремонт – виставлення авто на продаж є найменш витратним варіантом.
Бувають ситуації, коли стара машина вже не влаштовує за комфортом і багатьма іншими характеристиками. Тоді питання про продаж назріває більш стрімко. Але як це зробити швидко і вигідно для свого бюджету? Давайте розбиратися.
Передпродажна підготовка
Будь-який потенційний покупець бу автомобіля захоче провести тест-драйв і оцінити ходові якості. Вкладення великих коштів перед продажем – не найвигідніший варіант. Але дрібний технічний і косметичний ремонт не завадить. Авто не повинно стукати, скрипіти, глохнути або повертати в сторону при відпусканні керма. Необхідно відвідати станцію техобслуговування, щоб перевірити автомобіль і усунути можливі дефекти, які безпосередньо можуть впливати на ходові якості. Важливо розповісти і показати покупцеві, які роботи проводилися транспортному засобу.
Концепція «завів і поїхав» повинна стати еталонною для вас. Також варто приділити увагу зовнішньому вигляду і салону. Бажано позбутися від сколів, подряпин, вм'ятин і тріщин на склах, тобто, відвідати СТО і підготувати авто до продажу. Ціна підготовки авто зазвичай обходиться недорого. У салоні повинно бути чисто, охайно і без сторонніх запахів - радимо як мінімум зробити комплексне миття. Не полінуйтеся замінити масло, свічки і залити найкращий бензин для термінового продажу. Іноді необхідно замінити килимки на нові, так як минулі вже порядно зношені, а також інші елементи салону (кнопки, вимикачі, перемикачі і кермо). Все це допоможе покращити перше враження про автомобіль. Але важливо не перестаратися, так як сильно "пестрі" автомобілі можуть продаватися довго.
Як продавати машину: головні варіанти
Найвигідніший, але й найбільш клопіткий варіант - це особиста продажа авто у своєму місті. Зазвичай люди клеять оголошення на видну частину машини з номерами телефонів і іншими контактними даними. Варіант має право на життя, адже залишене на видному місці авто можна особисто оглянути зовні, і вже потім домовитися про пробний заїзд. Але така продаж може затягнутися, особливо, якщо автомобіль дорогий. У сучасний час є технології, які дозволяють зробити оголошення більш інтерактивним. Наприклад, згенерувати QR код про продаж і розмістити його на Reono.ua.
Другий варіант – це авторинки, які мають певні дні і години роботи. Слід приїхати як можна раніше і зайняти місце, простоявши цілий день. Так і не факт, що продати машину вдасться в цей же день. Зацікавлені люди можуть звернутися до власника транспорту і дізнатися всі деталі на місці. Це один з найбільш клопітких варіантів продажу, так як власник на час стає менеджером з продажу. Можна проконсультувати десятки людей за день і все одно не знайти покупця. Додатково потрібно щось їсти і пити, очікуючи далеко не одну годину на свого споживача.
Є варіант з перекупниками. Перший варіант дозволяє відносно швидко продати авто, але сума буде значно нижчою ринкової. Ділки зацікавлені в максимальній маржі за наступну угоду, так що ціна від 20% нижча за собівартість. Дилерські центри беруть менший відсоток, але він все ще дуже відчутний. В середньому, доведеться віддати до 15% від виручки за авто. Якщо залишити авто на майданчику для реалізації або просто доручити їм продаж машини - дуже часто потрібно підписати ексклюзивний договір, який регламентує взаємини. Також необхідно обов'язково приїхати в подібну контору в призначений час для укладення угоди. Такий варіант хороший тільки кількома моментами, а саме:
- власник не спілкується з покупцями особисто;
- на дзвінки відповідають посередники;
- посередники допомагають у нотаріальному оформленні.
Самостійна продажа в онлайні
Одним з найбільш привабливих варіантів є продаж автомобіля через онлайн платформи з бу машинами, такі як Reono.ua. Власнику машини потрібно створити обліковий запис, додати фотографії, технічні характеристики і контактні дані. Такий варіант не складніший за опцію з оголошенням на склі автомобіля: перейти на сайт, натиснути кнопку “додати оголошення” і слідувати далі за інструкцією (приклад на фото).
Приклади правильно заповненого оголошення і неправильного (відсутні важливі деталі опису оголошення, заголовне фото показує не сам автомобіль, а другорядні деталі)
Нюанси виставлення авто на онлайн платформі
В інтернеті дуже багато пропозицій і ваше транспортне засіб повинно виглядати привабливіше інших. Перший фактор – це фотографії. Використовуйте дзеркальний фотоапарат або запросіть фотографа. На сьогоднішній день існують сучасні смартфони, на яких можна зробити фото не гірше. Порада - протріть перед зйомкою об'єктив, щоб уникнути жирних плям. До речі, робити знімки найкраще після автомийки, коли машина блищить і виглядає як салонний зразок.
Необхідно зробити фото екстер'єру під різними ракурсами, зафіксувати агрегати під капотом і салон. Деякі сайти дозволяють додати VIN номер авто і іншу інформацію. Якщо торгова площадка включає фільтри, то необхідно максимально детально заповнити всі поля. Це допоможе охопити всі категорії пошуку і збільшити кількість переглядів.
Опис автомобіля повинно бути точним, позбавленим епітетів і метафор. Сухо і по справі. Покупцеві потрібна конкретна інформація. Вкажіть технічний стан, формат експлуатації, всі можливі ДТП і дефекти. Потенційний покупець повинен заздалегідь знати всі гріхи автомобіля. Це допоможе в ряді випадків, а саме:
- ціну не доведеться знижувати через спливлий дефект;
- відсутність хвилювання при тест-драйві.
Останній момент стосується ціни. Не варто сильно завищувати прайс. На ринку повно аналогів і людей відлякають великі цифри. Заниження цінника також не піде на користь. Орієнтуйтеся на середнє значення на будь-якій з інтернет платформ. Можна вказати опцію торгу або обміну, якщо ви готові до такого моменту.
Перегляд автомобіля
Покупець приїжджає до вас! Щоб він не говорив і як би не просив - покупець завжди повинен приїхати на перегляд товару, це правило. Якщо покупець не їде - значить йому не цікаво. Покупець може попросити поїхати на СТО (будь-яке, на вибір) і оплачує його він, крім явних випадків, коли його намагалися обманути (цей момент обговорюється при зустрічі). Не рекомендуємо їхати в гаражі, так як там може знаходитися "свій" автомеханік, який дасть висновок на користь покупця. Перед тим, як передати автомобіль в управління, перевірте наявність прав і завжди сідайте поруч.
Продаж транспортного засобу
Коли тест-драйв успішно пройдений, а у покупця більше немає питань, то можна перейти до процедури оформлення. Радимо взяти з собою сумку: продав авто, дрібні деталі На цьому етапі важливо чітко визначитися з найбільш безпечним і зручним для вас способом. На даний момент є кілька варіантів продажу транспортного засобу в Україні:
- Оформлення договору купівлі-продажу у нотаріуса;
- Проведення договору через сервісний центр МВС - найрекомендованіший спосіб. МВС перевіряє авто по всім базам і ретельно вивчає його своїми експертами;
- Продаж за довіреністю.
Поход до нотаріуса може бути найдорогим варіантом продажу. Можна звернутися до приватного або державного представника. Нотаріус перевіряє документи по базам даних на угон, арешт майна та інші аспекти. При укладенні договору купівлі-продажу і переоформленні права власності на авто не потрібно знімати його з обліку. В цілому, це один з найбезпечніших варіантів.
Можна продати авто через сервісні центри МВС або ЦНАП. У присутності адміністратора складається договір купівлі-продажу і акт прийому-передачі на фірмовому бланку. Спочатку необхідно під'їхати в МВС або ЦНАП, відкрити капот авто, при огляді якого експерт центру зробить своє заключення. Далі потрібно оформити документи через електронну чергу, надавши оригінали паспорта, ідентифікаційного коду і свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Далі слідує розрахунок коштів і вручення ключів власнику.
До речі, радимо обов'язково перевіряти гроші в касі, щоб не натрапити на підробки. Сама перевірка грошей - це бюджетна процедура.
Перед походом в МВС або ЦНАП є можливість залишити онлайн заявку на порталі iGov. Це трохи прискорить розгляд і переоформлення в подальшому. Найдешевшим, але найменш безпечним для обох сторін рішенням є генеральна довіреність.
Юридично, довіреність не вважається правом власності. Власником залишаєтеся ви. Таке авто потрібно вказувати в декларації, якщо власник є суб'єктом декларування. Якщо покупець порушить ПДР, потрапить в аварію або перевищить швидкість біля камери, то лист щастя зі штрафом прийде на вашу адресу.
Генеральна довіреність легко анулюється у нотаріуса шляхом внесення відповідної заяви в реєстр. Найкраще вибрати один з перших двох варіантів. Це дорожче, трохи довше, але дозволить передати авто новому власнику, отримати гроші і не турбуватися про наслідки довіреності.