Як не бути обманутим при покупці авто?

Як не бути обманутим при покупці авто?
Авто Новини
Покупка авто пов'язана з рядом ризиків і нюансів, які необхідно врахувати заздалегідь. Салони і продавці на вторинному ринку використовують безліч хитрощів і трюків для продажу транспортних засобів. Підводні камені стосуються технічного стану машини, оформлення документів і подальшої експлуатації. Знаючи нюанси перевірки і підписання договору, можна уникнути обману.

Не бита, не крашена: проблеми з технічним станом

Про що замовчують власники авто в першу чергу? Головна недомовленість стосується ходових можливостей транспорту і технічного стану. Коли відбувається зустріч з продавцем і безпосередній тест-драйв, варто звернути увагу на ряд нюансів:

  • Зовнішній вигляд;
  • Стан кузова, днища і салону;
  • Поведінка авто на трасі;
  • Нюанси роботи двигуна;
  • Вихлоп і сторонні звуки.

Тип пошуку машини не має значення. Авторинки, перекупники, автори інтернет-оголошень і навіть дилерські центри можуть приховувати ряд нюансів. Наприклад, нова модель на стенді може виявитися битою і акуратно закрашеною. Транспортні засоби на іноземних номерах – це ціла галузь для обманів. 

Але є альтернативний варіант. Можна зайти на інтернет-платформу з продажу автомобілів Reono.ua і подивитися всі доступні варіанти в оголошеннях від продавців. Це швидкий і комфортний спосіб знайти авто за рядом критеріїв:

  • Марка авто, 
  • Модель, 
  • Рік випуску, 
  • Місто, 
  • Коробка передач, 
  • Колір тощо.

Плюс у тому, що тут більше авто, ніж на будь-якому авторинку. Користувач може ознайомитися з детальними характеристиками, розглянути фото і зробити вибірку з найбільш цікавих транспортних засобів.

обман

Перекупники привозять вкрадені, биті і затоплені автомобілі в країну. Далі йде швидкий зовнішній і внутрішній ремонт. На перший погляд авто не має значних дефектів. Але пильний огляд дозволяє дізнатися правду. Найкраще взяти на огляд спеціаліста. Знадобиться тестер бортових комп'ютерів і товщиномір.

Технічна перевірка автомобіля

Якщо покупець має досвід у підборі транспортних засобів і знає всі нюанси, то допомога сторонніх спеціалістів йому не знадобиться. Іншим же краще заручитися підтримкою більш досвідченого друга або професійного автопідборщика, який точно не упустить з виду явні проблеми з машиною. 

Почніть огляд з кузова. Варто пройтися товщиноміром по всім поверхням і даху. Дізнайтеся заздалегідь стандартний шар фарби, що наноситься на заводі виробником. Вас повинні насторожити напливи, нерівності і сильні розбіжності в товщині лакофарбового покриття. Продавець повинен заздалегідь повідомити про наявність дефектів і проведених роботах.

Багато перевертнів і авто після ДТП проходять через процес заміни окремих частин кузова. Виходить едакий монстр Франкенштейна, замаскований під звичайний транспортний засіб. Сліди зварювання зазвичай можна знайти під оббивкою підлоги, даху, в багажному відділенні і під днищем. Попросіть власника відтягнути гумовий ободок на дверному отворі і подивіться на сліди зварювання або штампування. Заводський зразок завжди має рівні краї.

Також варто перевірити транспортний засіб по реєстрах МВС. Майбутній покупець дізнається дату останньої реєстрації, інформацію про можливі розшукові заходи, модель, рік випуску, двигун і рідний колір. Це може коштувати грошей, але плата за недбалість обійдеться дорожче. Завжди звіряйте VIN номер (унікальний ідентифікатор) на табличці з такими записами на всіх відповідних агрегатах авто. Його можна знайти на ряді поверхонь:

  • Передні двері і рама задніх дверей;
  • У щитку вітрового скла; 
  • На сводах коліс і рульовій колонці; 
  • Гравірування на двигуні (іноді на кермі).

Усі ці цифри повинні збігатися зі значеннями в паспорті ТС, свідоцтві реєстрації і гарантійному талоні або страховому полісі. Шахраї часто перебивають номери і роблять власні наклейки з VIN кодом. На щастя, це легко виявити в МВС, оскільки співробітники держоргану ретельно оглядають авто. Різні махінації видні і в бортовому комп'ютері.

Більшість сучасних транспортних засобів автоматично генерують помилки в журналі або запису про проходження ТО. Велику частину цієї інформації можна стерти при наявності спеціального обладнання, але не всю.

Залишаться записи про помилки (в технологічних параметрах автоматичних коробок передач знаходиться інформація про реальний пробіг автомобіля). За цими записами легко виявити можливі проблеми з машиною в момент її експлуатації попереднім власником.

перевірка

При покупці преміум авто потрібно звертати увагу на гуму. Старі шини зі стертою протектором – це привід перевірити транспортний засіб не один раз.

На СТО можна попросити інформацію, в тому числі офіційну, по вибраній марці або отримати неофіційні дані по спеціалізації. Попросіть співробітників станції техобслуговування перевірити транспорт по їх базі. Можливо, там ви знайдете відмітки про сервісах і іншу інформацію.

Схеми обману

Технічна сторона – лише перший момент при перевірці машини. Покупців обманюють найвишуканішими способами. Перший варіант – дуже низька ціна. Головний посил такої схеми – швидко зацікавити довірливу людину вигідною пропозицією. Придумується легенда про термінову необхідність грошей. Авто при цьому позиціонується як суто об'єкт гаражного зберігання.

Людина ведеться на низький пробіг, невелику вартість і терміновість покупки. Хто відмовиться від вигідної пропозиції майже за половину вартості? Окрім технічних «підводних каменів» можливі і нюанси правового характеру. Угнані автомобілі – не рідкість на авторинку. 

Автомобілі-двійники

Часто шахраї підробляють VIN номери, щоб перевірка через сервіси не викликала підозр. Варто насторожитися, якщо продавець знаходить відмовки, щоб не їхати в сервісний центр МВС. Договір купівлі-продажу слід оформляти тільки в сервісному центрі і там же знімати авто з обліку. Саме перереєстрація ТС в держорганах лякає шахраїв. Найкраще заздалегідь підготувати договір купівлі-продажу, прописавши пункт з умовами видачі автомобіля. Як правило, для цього окремо складається акт прийому-передачі.

Авто на єврономерах

Машини на іноземних номерах (євробляхи) – ласий шматок авторинку для аферистів. Нерастаможене транспортний засіб неможливо перевірити по базам МВС, адже воно не зареєстроване в Україні. Є ряд сервісів на кшталт вітчизняного iGov, які допоможуть дізнатися більше про машину:

  • ePUAP і Historia Pojazdu (Польща);
  • Regitra (Литва);
  • CSDD (Латвія).

Тут міститься інформація про дату реєстрації, ДТП, дані по госномеру, VIN коду, проходження ТО та інша корисна інформація. Якщо машина була пригнана з США або Грузії, то слід замовити виписку Carfax і подивитися, що було з авто до його прибуття в Україну. Це дозволить дізнатися більше інформації і, можливо, уличити продавця в приховуванні ДТП та інших проблем.

Перегляд автомобіля

Покупець завжди їде до продавця на огляд авто. На зустріч краще відправитися зі спеціалістом або другом, який розбирається в автомобільній техніці. Слід заздалегідь обговорити формат огляду. Перевірка на місці безкоштовна. Якщо ж покупець хоче перевірити авто на СТО, то це буде коштувати йому грошей. Цей момент слід заздалегідь обговорити з продавцем. Домовтеся про те, що він платить за послуги спеціалістів у разі виявлення обману або прихованих дефектів. Вибрати СТО для незалежного огляду машини краще самостійно. У продавця можуть бути друзі, які закриють очі на явні недоліки автомобіля.

Покупка транспортного засобу

Якщо перевірка не виявила дефектів і авто сподобалося покупцеві – час скріпити угоду юридично. Для цього в Україні є чотири варіанти оформлення:

  • За допомогою порталу iGov (подається онлайн заява з подальшим походом в МВС);
  • Послуги нотаріуса (надійний, але більш дорогий варіант);
  • Складання договору купівлі-продажу в центрі МВС (перевіряє авто по всім базам і це найнадійніший варіант);
  • Оформлення довіреності (найбільш небезпечний варіант).

Потрібно впевнитися, що машина не числиться в угоні, на неї не накладено арешт, а всі номери агрегатів відповідають заявленим. Це важливо, адже при наявності проблем забрати автомобіль ви не зможете. При найгіршому сценарії транспорт буде конфісковано. Перевіряйте машину всіма можливими способами перед завершенням угоди.

покупка

Окремо варто згадати покупку авто за довіреністю. Це найгірший з можливих сценаріїв, адже майбутній власник не має жодних юридичних прав на автомобіль. Ви не володієте машиною, не можете перепродати, а колишній власник може легко забрати її назад.

Довірчі документи легко анулюються, а продавець автомобіля може виписати ще пачку подібних документів для інших довірливих покупців. В ідеалі потрібно заручитися підтримкою юриста або друга, який буде дивитися на ситуацію тверезо. Багато покупців знаходяться в стані ейфорії і не звертають уваги на деталі. Бажання володіти авто відволікає їх від технічних і юридичних дрібниць, які легко помітити сторонній особі.

Завдаток

Договір про завдаток обов'язково потрібно укладати в письмовій формі. Усний договір, навіть при наявності свідків, не матиме юридичної сили. При юридичній підготовці до продажу необхідно заздалегідь скласти сам договір і забезпечуючий його виконання документ про завдаток. Без цього авансовий платіж може піти в нікуди.

Перед покупкою будь-якого автомобіля слід особисто вивчити всі підводні камені, заручитися підтримкою автопідборщиків і нотаріусів. Вони також допоможуть знизити ймовірність обману і провести угоду в правовому ключі.